Rezgőkörök és szűrőkA nagyfrekvenciás technikában, és így az amatőr rádiótechnikában is nagyon fontos szerepe van a rezgőkörnek, amely egy tekercs és egy kondenzátor összekapcsolásával jön létre. Megkülönböztetjük a soros és a párhuzamos rezgőkört, ami egy tekercs és egy kondenzátor soros illetve párhuzamos kapcsolása (1. ábra).
A rezgés meneteA két áramköri elemben - a tekercsben és a kondenzátorban - az a közös, hogy képesek energiát felvenni, amit később le is tudnak adni. A kondenzátornak elektromos energiára van szüksége az elektromos erőtér felépítéséhez (a kondenzátor feltöltéséhez), ami aztán a kisülésnél felszabadul. Ugyanígy a tekercsnek is szüksége van elektromos energiára, de ebben az esetben ez a mágneses erőtér felépítéséhez kell. A mágneses erőtér megszűnése közben ez az energia szabadul fel. Ez különösen jól megmutatkozik például a relétekercseknél, ahol a szabaddá váló energia a megszűnő érintkezésnél szikrát hoz létre. Ha ezen összekapcsolt áramköri elemek bármelyikével energiát közlünk - például egy kondenzátor kívülről bevezetett töltésével -, akkor az energia elkezd "ingázni" a két áramköri elem között. A tekercs és a kondenzátor felváltva működik energiaforrásként és energiatárolóként.
Ha (legalábbis gondolatban) egy feltöltött kondenzátort egy tekercsre kötünk (lásd a 2. ábrán az 1. fázist), akkor a kondenzátor a tekercsen keresztül kisül. Ezalatt a tekercsben az áram miatt mágneses erőtér jön létre, amíg az elektromos tér a kondenzátorban megszűnik. A kisülési folyamat végén az összes energia mágneses erőtér formájában a tekercsben van. Ahogy megszűnik az áram (2. fázis), a mágneses erőtér elkezd összeomlani, és az ez által indukált feszültség áramot indít, ami által a kondenzátor ellentétes irányban ismét feltöltődik. Ha a rezgőkörnek nem lenne vesztesége, akkor most az összes energia újra a kondenzátorban lenne (3. fázis), és most az egész folyamat ellentétes irányban ismét lezajlana (4. ás 5. fázis). Ennek az eredménye egy csillapítatlan rezgés lenne (3. ábra).
De mivel minden tekercsnek van ohmos ellenállása (rézdrótból készül!), a rezgési folyamat közben mindig egy kevés energia hővé alakul, ami miatt a rezgés amplitudója folyamatosan csökken. Ezt nevezik a rezgés csillapodásának. Ha csillapítatlan rezgést akarunk létrehozni (pl. egy adóhoz), akkor a megfelelő időpillanatban kívülről pótolni kell a rezgőkör hiányzó energiáját. A rezonanciafrekvenciaAz egy teljes rezgéshez szükséges idő a kapacitás és az induktivitás nagyságától függ. Ha például nagyon nagy a kapacitás, akkor sok időt vesz igénybe a kondenzátor kisülése. Tehát a rezgés frekvenciája nagyon kicsi lesz (2. ábra). A legnagyobb amplitúdójú rezgés akkor áll elő, ha az X_C kapacitív ellenállás és az X_L induktív ellenállás azonos értékű. Ezt az állapotot nevezzük rezonanciának. A következő összefüggésből
ki lehet számolni azt a frekvenciát, ahol ez a feltétel teljesül. Az eredmény:
Ez a Thomson képlet, amely az Ohm törvény után a második legfontosabb a rádióamatőr számára. A soros rezgőkörHa egy tekercset és egy kondenzátort sorba kapcsolunk, akkor egy soros rezgőkört kapunk (4. ábra).
Kísérlet Ha nincs lehetőségük a mérésre, a következő táblázatból olvashatjuk le a tipikus mérési értékeket. Megjegyzés: a ténylegesen mért áram lehet kisebb és nagyobb is. Ez a tekercs ellenállásától és a generátor belső ellenállásától függ. Állandó, 2,5 V-os generátorfeszültég mellett a következő értékek mérhetők:
Feladat
Ha váltóáram esetén az feszültséget az átfolyó árammal elosztjuk, akkor - hasonlóan, mint az Ohm törvénynél - egy ohmban mért ellenállásértéket kapunk. Ezt az értéket ebben az esetben látszólagos ellenállásnak nevezzük és Z-vel jelöljük. 6 kHz frekvenciánál és U=2,5 V-nál például 20 mA-t mértünk. Ebből a látszólagos ellenállás:
Feladat Ha jól számoltunk és rajzoltunk, akkor egy olyan görbét kapunk, amelyen f=5 kHz-nél van az árammaximum és a látszólagos ellenállás minimuma. Az ilyen görbét, ahol az áram, a feszültség, vagy a látszólagos ellenállást vizsgáljuk a rezgőkör frekvenciájának függvényében rezonanciagörbéknek nevezzük. A látszólagos ellenállást rezonanciafrekvenciánál rezonanciaellenállásnak nevezzük. Ez soros rezgőkör esetén kis értékű, a példánkban 25 ohm. (Lásd a TD509-es tesztkérdést!) Ezek az alacsony frekvencián elvégzett számolások magas frekvencián is érvényesek. Ehhez azonban még hozzájönnek az ohmos veszteségeken kívül (a tekercs huzaljának ellenállása) a mag anyagából származó veszteségek valamint a vezeték skineffekt folytán lecsökkenő vezetőképessége miatti veszteség. Megjegyzés: skineffektus (bőreffektus) lényege, hogy a váltakozó áram által átjárt vezetőkben az áramsűrűség a vezető belsejében kisebb, mint a vezető felületén. Jegyezzük meg: A soros rezgõkörnek kicsi a rezonanciaellenállása. Körülbelül akkora, mint a tekercs ohmos ellenállása. A 6. ábrán a soros rezgõkör rádióamatõr technikában való egyik tipikus felhasználását láthatjuk.
Egy soros rezgõkör egy bizonyos frekvencián (a rezonanciafrekvencián) gyakorlatilag rövidzárként mûködik. Emiatt a tulajdonsága miatt használják vevõkben a nemkivánatos bementi jelek kiszûrésére. Lásd TD513-as tesztkérdés. A párhuzamos rezgõkör
Kísérlet: A következõ táblázatban lévõ eredményekhez hasonlókat kaptuk?
Feladat: Feladat:
A soros rezgõkörnél látott görbékhez hasonlókat kell kapnunk, azzal különbséggel, hogy itt mindkét esetben maximum van. Jegyezzük meg: Ha a rezgõkört egy nagy belsõ ellenállású generátorral gerjesztjük, akkor ezen a frekvencián éri el a feszültség is a maximumát. E tulajdonsága miatt használják a párhuzamos rezgõkört az adók és vevõk nagyfrekvenciás erõsítõiben. Az erõsítendõ feszültség a rezonanciafrekvencián éri el a maximumát. A párhuzamos rezgõkör egy másik felhasználása a zárókör. Ha egy párhuzamos rezgõkört sorbakapcsolunk egy vevõ bemenetével, akkor az kiszûri a rezonanciafrekvencia környékén levõ frekvenciákat, mert a párhuzamos rezgõkör ebben a frekvenciatartományban egy nagy értékű ellenállásként viselkedik. Lásd TD511-es tesztkérdést! Öszzefoglalás:
A sávszélességEgy nagyfrekvenciás erõsítõ, amelynek munkaellenálása egy rezgõkör, nemcsak egyetlen frekvenciát erõsít, hanem egy frekvenciatartományt. Azt a tartományt nevezzük sávszélességnek (kép 10), amelyen belül a feszültség, vagy a látszólagos ellenállás a maximális értékéneek 70%-át megahaldja.
Alul- és felüláteresztő szűrőkAz eddig vizsgált kapcsolásokhoz további induktivitás és kondenzátor hozzákapcsolásával alul- és felüláteresztő szűrőkhöt jutunk.
Ha a jel útjával sorosan egy tekercset, és mögé egy kondenzátort a jel útjával párhuzamosan kapcsolunk, akkor egy aluláteresztõ szûrõt kapunk (11. äbra). Az aluláteresztõ hatás a következõképpen áll elõ: ha a frekvencia viszonlag alacsony, akkor a tekercs kis induktív ellenállásként viselkedik, a kondenzátor pedig nagy kapacitív ellenállásként. Egy feszültségosztó áll elõ, ahol egy kicsi ellenállás van sorbakapcsolva egy nagy ellenállással, és a kimeti feszültséget a nagy ellenállásról vesszük le. Csak kevés feszültség esik a kicsi ellenálláson, a kimeneti feszültség majdnem akkora, mint a bemeneti feszültség (lásd a 11. ábra jobb oldalát). A frekvencia növelésével az induktív ellenállás növekszik és a kapacitív pedig csökken. Egyre több feszültség esik az induktivitáson. A magas frekvenciák tehát nem jutnak jól át, másképp mondva: a kapcsolás az alacsony frekvenciákat jól átereszti - azaz aluláteresztõ szûrõ. Azt a frekvenciát, ahol a kimeneti feszültség még 70%-a a bemeneti feszültségnek, határfrekvenciának nevezzük.
A 12. és a 11. ábra kapcsolása között csak annyi a különbség, hogy a kondenzátort és az induktivitást megcseréltük. Ha a frekvencia alacsony, akkor a sorosan kapcsolt kondenzátor nagy ellenállásként viselkedik, és az induktivitás pedig kicsiként. Ezért csak kis feszültség jut a kimenetre. Csak nagyfrekvenciánál engedi át a kondenzátor az áramot, és ekkor a tekercs sem viselkedik már rövidzárként - ez tehát egy nagyfrekvenciás szûrõ. Ezeket a kapcsolásokat elég gyakran alkalmazzák a rádióamatõr technikában. Például egy adóállomás mellett fellépő rádió- vagy televízióvételi zavarok esetén használható egy olyan szűrő, amely a rövidhullámú jeleket nem engedi át, az URH és TV jeleket viszont igen. TesztkérdésekTD509*) Melyik rezgőkör illik a mellette lévő látszólagos ellenállás -- frekvencia függvényhez?
TD510 Mit ábrázol a következő kapcsolás?
TD511 Mit ábrázol a következő kapcsolás?
TD512 Mit ábrázol a következő kapcsolás?
TD513 Mit ábrázol a következő kapcsolás?
TD514 A következő állítások közül melyik igaz a felüláteresztő szűrőre?
© http://tankonyv.ham.hu, utolsó módosítás: 2023.09.03. 00:34 |