HívójelekA nemzetközi amatőrrádiós hívójelek a következőképpen épülnek fel: az országot jelző rész (1 vagy 2 betű, esetleg számjegy-betű kombináció), további szám(ok) (eddig tart a hivójel előtagja, a prefix), és végül a betűkből (általában 1..3 db) álló utótag (suffix). Példák
Ennek a nemzetközi rendszernek segítségével minden amatőr rádióállomás egyértelműen azonosítható. Egy hívójel sem fordulhat elő kétszer az egész világon. A országok hívójeleit az ITU (International Telecommunication Union, Nemzetközi Távközlési Egyesület) határozta meg a Nemzetközi Rádiószabályzat (RR, Radio Regulation) 19. pontjában. A teljes lista itt érhető el. A következő táblázatban csak az európai országok hívójeleit soroltuk fel. Ezek ismerete szükséges az A fokozatú vizsgához. Kicsi (10 W) adóteljesítménnyel 2 m-en és 70 cm-en úgysem hidalhatók át nagy távolságok, hacsak nem műholdon keresztül forgalmazunk. Esetenként nyáron sproradic-E terjedéssel el lehet érni 10 W-tal 2 m-en egész Európát, erről többet a 4. leckében olvashatunk. Egy ország több különböző hívójelellel is rendelkezhet. Nagy-Brittaniában például nem volt elegendő a G hívójel, ezért megkapta az M-et is. Németország lehetséges hívójelei a DA, DB, DC, DD, DF, DG, DH, DI, DJ, DK, DL, DM, DN, DO és DP. Hollandiáé: PA, PB, PC, ..., PI. Magyarország is két lehetséges hívójellel rendelkezik: HA és HG. Ország-hívójelek táblázata
Ügyeljünk arra, hogy Svájc (HB, főleg HB9 és HB4) és Liechtenstein (HB0) hívójelét csak a szám különbözteti meg. Feladatok: Tanuljuk meg a fenti táblázatban kékkel jelölt országok hívójeleit (a kiegészítő hívójeleket is), és válaszoljuk meg a vizsgakérdéseket! A következő térkép segítségével jobban át tudjuk tekinteni az európai hívójeleket. Egyben könnyen válaszolhatunk is a BJ502-es vizsgakérdésre. Ez a kép az ARMAP logvezető program Európa-térképéből lett kivágva.
A átmenetileg külföldön tartózkodó amatőröknek a saját hívójelük elé az adott ország hívójelét és egy törtvonalat kell beilleszteni, valamit esetlegesen kiegészíteni a /P (portable, hordozható) vagy a /M (mobil) kiterjesztéssel. A CEPT fokozatú engedélyek esetén ez egész Európában automatikusan (vendégengedély kérelme nélkül) engedélyezett a forgalmazás. Nem-CEPT fokozatú engedélynél ez nem lehetséges. Feladat:: Melyik országban tartózkodnak és melyik országba valók az alábbi hívójelek használói?
Feladatok:
VizsgakérdésekBI500 Mi határozza meg az egyes országok hívójeleit?
BI501 Mit állapíthatunk meg a DK1OS/mm hívójelből?
BJ500 Melyik csoport tartalmazza a Cseh Köztársaság, Svájc, Ausztria, Hollandia és Liechtenstein hívójeleit (ebben a sorrendben)?
BJ501 Melyik csoport tartalmazza Franciaország, Luxemburg, Lengyelország, Svédország és Dánia hívójeleit (ebben a sorrendben)?
BJ502 Melyik országok határosak Németországgal?
BJ503 Melyik csoport nem tartalmaz Németországgal határos országot?
Prüfungsfragen-TestSie können sich selbst testen, indem Sie in folgender Tabelle auf die einzelnen Fragen klicken. Denken Sie aber an Ihre Telefonkosten, wenn Sie online sind! [9]BI500 [10]BI501 [11]BJ500 [12]BJ501 [13]BJ502 [14]BJ503 Haben Sie alles richtig? Sehr gut! Nur einen Fehler? Gut!
© http://tankonyv.ham.hu, utolsó módosítás: 2023.09.03. 00:35 |