Egy kis matematikaEz a fejezet nem tartozik szorosan a Rádióamatőr vizsga témaköréhez, azonban a későbbi elektrotechnikai alapok könnyebb megértése miatt néhány alap mértékegységgel és néhány képlettel illetve alapvető képleten végezhető átalakításokkal célszerű tisztában lennünk. Alapegységek és mennyiségekA Nemzetközi Mértékegység-rendszert (SI) az 1875-ös Méteregyezményre alapozva, a méterrendszer 1948-ban elhatározott kiterjesztéseként a 11. Általános Súly- és Mértékügyi Értekezlet részvevői 1960-ban fogadták el. (Magyarországon az SI mértékegység rendszer 1976. óta hatályos. [8/1976. (IV. 27.) MT számú rendelet.]). Az SI mára világszerte közös része az aláíró országok hivatalos mértékegységeinek. A Nemzetközi Mértékegység-rendszer hét, egymástól függetlennek tekintett alapmennyiség egységeiből úgy épül fel, hogy az alapmennyiségekből származtatott mennyiségek egységeit ugyanazon összefüggések segítségével származtatják az alább látható alapmennyiségek egységeiből, mint az illető mennyiségeket (koherencia).
Ebben a tananyagban csak az első négy alapegységet: hosszúság, tömeg, idő és áramerősség fogjuk bemutatni. A mértékegység-rendszer használatát egy példán keresztül mutatjuk be. A következő matematikai kifejezést szeretnénk leírni: a huzalantenna hosszúsága 41 méter. Ebben az esetben a kívánt érték az alábbi formában írható le: l = 41 m Feladat Megoldás: I = 2,5 A A mértékegységekkel az értékek ismerete nélkül, például az értékek későbbi beírásával, is végezhetünk matematikai műveletet. Képletek átalakításaA tanfolyam első fejezetében a következő összefüggéseket ismerhetjük meg: egységnyi felületre (A) jutó áramsűrűség (S) a következő képlettel írható fel:
A képletben szereplő A a felület, az I az áramerősség, a kettő hányadosa azaz az egységnyi felületre jutó áramerősség az S, amit áramsűrűségnek nevezünk. Az SI mértékegysége az A/mm2 Számítási példaEgy vizsgakérdésben például a következő szerepel: az ismert felület nagysága 0,196 mm2 Mekkora a legnagyobb megengedhető áramerősség, ha az áramsűrűség értéke 2,5 A/mm2. A számításhoz a fenti képlet segítségével ki kell számítanunk az áramerősséget I . Egyszerű törtek esetében nézzük meg, hogy szerepel-e a keresett mértékegység a tört számlálójában vagy nevezőjében. A tört számlálójában (fent) szerepel, ezért az egyenlet mindkét oldalát megszorozzuk a nevezőben szereplő mértékegységgel, jelen esetben A-val.
Az egyenlet jobb oldalán lévő A ezáltal kiesik, és marad
vagy írhatjuk fordítva is
Az értékek behelyettesítésével a következő egyenletet írhatjuk fel
Összefoglalva: 0,196 mm2 keresztmetszetű vezetékkel, maximum 2,5 amper/mm2 áramsűrűség mellett az átvezetendő áram erőssége nem haladhatja meg a 0,49 ampert. Abban az esetben, ha a keresett mértékegység a tört nevezőjében szerepel, még egy lépésre szükségünk van a képlet felírásához. Számítási példaAzt szeretnénk meghatározni, hogy mekkora keresztmetszetű vezetékre lenne szükségünk, ha 0,49 A áramot szeretnénk elvezetni és a megengedhető legnagyobb áramsűrűség 2,5 A/mm2. A képletet A-ra kell felírnunk. A keresett értékne a tört számlálójában történő megjelenéséhez az egyenlet mindkét oldalát meg kell szoroznunk A-val.
Az egyenlet jobb oldalán szereplő A kiesik, továbbá az egyenlet bal oldalán lévő S-re nincs szükségünk, ezért mindkét oldalt osszuk el S-sel.
Az S kiesik és a következő eredményt kapjuk
Ellenőrizzük az eredményt, az értékek beírásával!
Ohm-törvény képlet átalakításokGyakran találkozhatunk az Ohm-törvényre felírható képlettel: U = R * I amely képletekben a három mértékegység közül az egyikre írjuk fel az egyenletet. Matematikailag ez úgy néz ki, hogy az egyenlet mindkét oldalát azzal a mértékegységgel osztjuk el, amelyikre nincs szükségünk az egyenlet megoldásához. Például P = U * I egyenletet I-re szeretnénk felírni. Osztunk U-val, ezért az egyik oldalon marad egy felesleges I . Azok, akik nehezen boldogulnak a képlettel, a következő segítséget használhatják. A képlet egy háromszögbe is felírható
A háromszöget a következőképpen használhatjuk. Az Ohm-törvény esetében az áramerősség kiszámításakor, takarjuk le az I betűt és a maradék, látható betűkből megkapjuk a szükséges képletet. A vízszintes vonal osztásnak felel meg. Tehát ebben az esetben:
Feladat: Próbáljuk meg a P = U * I képletet osztással és szorzással átalakítgatni, és figyeljük meg, hogyan tudjuk kifejezni belőle az U-t, az I-t és a P-t. A négyzetre emelés, gyökvonás, összegek, különbségek képleteit a B vizsgára felkészítő tananyag első fejezetében fogjuk gyakorolni. Tíz hatványaiMérési eredményeknél a kapott értékek lehetnek egy egység többszörösei, vagy részei. Többnyire a mértékegységek decimális többszöröseit, vagy részeit használjuk, például kilo = ezerszeres vagy milli = ezred rész.
A tera, giga és mega rövidítéseket mindig nagybetűvel, a betűket és minden mást kisbetűvel kell írni. Különösen fontos az m vagy M (milli vagy Mega) és a k = kilo esetében, a nagy K a digitális technikában (Kilo) használatos, ahol K = 1024 1 Kilobyte (1 KB) = 1024 Byte.
ugyanazt jelenti mint:
A hatványkitevőt a következőképen határozhatjuk meg: az egynél kisebb számok esetében a tizedesvesszőtől jobbra eső utolsó számig számolunk, ha a példában szereplő utolsó szám a második helyen szerepel (0,42), 10, ha a harmadik helyen szerepel (0,042) 10-3 és így tovább, majd a nullák elhagyásával kapott számot leírva 42-t kapunk. Például:
Megjegyzés: A következőkben az EM rövidítés Eckart Moltrecht-et jelent. Az „EM”-mel jelölt kérdések csak a szerző által kitalált kérdések, feladatok. FeladatokGyakorló feladat EM001: Hogy írhatjuk másképpen a 0,042 A-t?
Célszerű a mértékegységeket (kilo, milli, mikro,stb.) átváltani, ha az értékek kitevői a következőképpen vannak megadva pl.: 3 (kilo), 6 (Mega), 9 (Giga) vagy -3 (milli), -6 (mikro), -9 (nano) vagy -12 (piko). Az utolsó helyiértéken szereplő számok esetében, az utolsó számhoz írhatunk egy nullát is anélkül, hogy az a mennyiség értékét megváltoztatná. Például 0,00042 esetében 0,000420. Most az utolsó számjegyig 6-ot kell számolnunk, tehát 10-6 leírva: 420×10-6. Gyakorló feladat EM002: Fejezzük ki másképpen a 0,00042 A-t!
A számokat úgy fejezhetjük ki hatványkitevős alakban, hogy az utolsó helyiértéktől addig visszük balra a tizedesvesszőt, amíg a tizedesvessző baloldalán közvetlenül csak egy nem nulla számjegy lesz. Amennyivel a tizedesvesszőt balra vittük, az a szám lesz a kitevő értéke. Például:
Gyakorló feladat EM003: Fejezük ki másképpen a 4 200 000 Hz-et
Fordított esetben, ha például egy hatványkitevős számot szeretnénk decimálisan kifejezni, a következőképpen járunk el. A tizedesvesszőt annyi helyiértékkel visszük jobbra, amennyi a kitevőben szerepel. Például
Gyakorló feladat EM004: Az 510×102
Gyakorló feladat EM005: Az 51×104
Ellenőrzésképpen hasonlítsuk össze a kapott értékeket a fenti táblázatban szereplő értékekkel! Gyakorló feladat EM006: Írjuk fel másképpen: 0,22 µF
Megoldás: Az érték átváltásakor a következőképpen járhatunk el: a µ felírhatjuk 10‑6 képpen, tehát a tizedesvesszőt hat helyiértékkel kell balra vinnünk: 0,22 µF = 0,000000220 F Az üres helyiértékek helyére írjunk nullákat! Az így kapott szám esetében a tizedesvessző után kilenc szám szerepel, tehát a kapott mértékegység nano lesz, amit úgy írhatunk fel, hogy 220 nF. Gyakorló feladat EM007: Írjuk fel másképpen: 0,047 kW
Gyakorló feladat EM008: Írjuk fel másképpen: 144250 kHz
Gyakorló feladat EM009: Írjuk fel másképpen: 3,75 MHz
Gyakorló feladat EM010: Írjuk fel másképpen: 0,022 A
Vizsga feladat TA113: Írjuk fel másképpen: 100 mW
Gyakorló feladat EM011: Az eddig tanultak alapján írjuk be a táblázat hiányzó részeibe a helyes megoldásokat.
MegoldásokEM001 d EM002 a EM003 d EM004 b EM011 Gyakorló feladat megoldása:
© http://tankonyv.ham.hu, utolsó módosítás: 2023.09.03. 00:33 |